خريد بک لينک
خريد سکه ساکر
خرید گیفت کارت
deli meat
Tobacco
Window repair
Window repair
فلنج
ارتباط با یوپی‌اس جهت تبادل دیتا بین مدیران شبکه
<-BloTitle->
<-BloText->

تاريخ : 26 مرداد 1395 | <-PostTime-> | نویسنده : سینا | بازدید : <-PostHit->

برقراری ارتباط با یوپی‌اس جهت تبادل دیتا بین مدیران شبکه و یوپی‌اس اصولا (بسته به نوع یوپی‌اس) به دو شیوه قابل اجرا و پیاده سازی می‌باشد. در این مقاله به طور مختصر به این دو شیوه اشاره شده است.

کاربران برای آنکه یوپی‌اس خود را مانیتور و کنترل نمایند به‌راحتی می‌توانند از طریق کابل سریال یا USB، یو‌پی‌اس خود را به نزدیک‌ترین کامپیوتر وصل نمایند. سپس با نصب یک نرم‌افزار، نه تنها می‌توانند در یک ارتباط دو طرفه با یو‌پی‌اس، آن را مانیتور و کنترل نمایند، بلکه در صورت وقوع یک حالت بحرانی، نرم‌افزار می‌تواند باعث شود تا فایل‌های باز به صورت اتوماتیک ذخیره و نهایتاً کامپیوتر خاموش گردد. (شکل شماره 1)

حال در برخی مواقع، کاربران یا مدیران شبکه نیاز به امکانات شبکه‌ای گسترده‌تری دارند که از جمله مهمترین آنها عبارت است از:

  1. امکان مانیتور و کنترل یو‌پی‌اس‌‌‌(ها) از راه دور
  2. امکان ذخیره‌سازی اطلاعات و خاموش شدن کامپیوترهای شبکه در مواقع بحرانی

جهت فراهم نمودن این امکانات شبکه‌ای، روش‌ها و راه‌حل‌های متفاوتی وجود دارد. در ادامه به بررسی متداول‌ترین روش‌ها پرداخته تا مدیران شبکه، با توجه به محاسن و معایب هر یک از آنها، مناسب‌ترین روش را برای مجموعه‌ی شبکه‌ای خود انتخاب نمایند.

معرفی روش­‌های مستقیم و غیر­مستقیم

كنترل و مانیتورینگ یو پی اس  با دو روش امکان پذیر می‌‌باشد: روش مستقیم و روش غیر‌مستقیم.

در روش غیر‌مستقیم از ارتباط یو پی اس با یك كامپیوتر دیگر استفاده شده و یو پی اس از طریق آن كامپیوتر به شبكه متصل می‌شود (شکل شماره 1). در این روش یو پی اس از پروتكل ارتباطی خاص خود با كامپیوتر استفاده کرده و وضعیت یو پی اس را گزارش می‌دهد. همچنین یك نرم‌افزار جانبی واسط روی كامپیوتر خاصی كه با یو پی اس ارتباط منطقی دارد (مثلاً از طریق پورت سریال) نصب می‌شود و با كامپیوتر‌های دیگر ارتباط برقرار می‌نماید (مثلاً برای آنها پیغام Shutdown می‌فرستد).

مزیت این روش سادگی آن است، زیرا یو پی اس با یك برنامه­‌ی كاربردی روی كامپیوتر‌های دیگر ارتباط برقرار می‌كند. عیب روش غیر‌مستقیم این است كه بقیه كامپیوترها به كامپیوتری كه یو پی اس با آن ارتباط برقرار می‌كند وابسته می‌شود و اگر این كامپیوتر خاص خاموش و یا مشکلی داشته باشد امكان كنترل، مانیتورینگ و دریافت پیغام Shutdown برای بقیه دستگاه‌ها وجود ندارد.

روش غیرمستقیم ارتباط با یوپی‌اس

در روش مستقیم (شکل شماره 2)، یو پی اس به طور مستقیم وارد شبكه شده و به عنوان یك عضو شبكه شنـاخته می‌شود. بدین معنا که همه‌­ی كـامپیوتر‌ها در شرایط مساوی با یو پی اس ارتباط برقرار می‌کنند، پیغام Shutdown دریافت کرده و در صورتی كه اجازه داشته باشند، فرمان‌های كنترلی را به UPS ارسال می‌نمایند.

در این روش یو پی اس باید توانایی ارتباط شبكه‌ای را به طور مستقیم داشته باشد. بنابراین برای اتصال منطقی به شبكه باید ارتباط شبكه‌ای در لایه‌های مختلف TCP/IP (كه در كامپیوتر توسط كارت شبكه و سرویس‌های پروتكلی سیستم‌عامل فراهم می‌شود) توسط یك واحد پردازشی مینیمم در داخل و یا كنار UPS فراهم شود.

روش مستقیم ارتباط با یوپی‌اس


معایب روش‌های برقراری ارتباط با یو پی اس
از دید کاربر

معایب روش غیر مستقیم:

  • وجود محدودیت فاصله (حداکثر تا 15 متر) بین UPS و کامپیوتر متصل به آن
  • وابسته بودن دیگر کامپیوترهای شبکه به زنده بودن کامپیوتر متصل به یو پی اس  (به ازای هر یو‌پی‌اس یک کامپیوتر)

معایب روش مستقیم:

  • هزینه­ی بالای پیاده­سازی آن (خرید و نصب)
  • با توجه به ماهیت سخت­افـزاری، امکان پیاده­سازی هر نوع درخــواست و یا تغییرات وجود نداشته یا با هزینه‌ی بالا قابل اجـرا خواهد بود.ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *


<-BloTitle->
<-BloText->

طراحی سایت در تبریز